Культура Вінниці

Театри, музика і фестивалі
Вінницький міський театр було збудовано 1910 року. Починаючи від 1933 року в місті працює постійна трупа, яка не переривала вистави навіть під час Другої світової війни. Від 1986 року театр очолює Народний артист України В. Є. Селезньов. 28 жовтня 2004 року музично-драматичний театр ім. М.Садовського отримав статус державного академічного театру.
Вінницький академічний обласний театр ляльок «Золотий ключик» — один з найстаріших в Україні. Він був заснований в жовтні 1938 р. Майже 40 років театр очолював всесвітньо відомий лялькар, заслужений діяч мистецтв України Володимир Шестак. Вінницький театр ляльок — лауреат багатьох міжнародних та українських конкурсів. В 1999 році за ініціативою театру «Золотий ключик» започатковано Міжнародний фестиваль лялькових театрів «Подільська лялька».
Особлива увага приділена в місті і заходам з популяризації класичної музики. Так, вже традиційним став осінній міжнародний фестиваль під назвою «Музика в монастирських мурах» — щороку українські органісти разом із закордонними колегами збираються в римо-католицькому храмі Матері Божої Ангельської й виконують шедеври органної музики. Ідейним натхнеником, організатором і безпосереднім учасником заходу є художній керівник фестивалю, заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков.Вінниця відома як місце проведення низки музичних фестивалів — «Міжнародні Дні джазової музики в Вінниці» (від 1995 року; на початку осені 2009 року відбувся вже XIV-й подібний захід), благодійний рокфест «МУЗентропія» (від сер. 2000-х). Прикметною особливістю фестів у місті (переважно місцевих або всеукраїнських) є їхнє музичне спрямування на джазі, року тощо. У 2000 році у Вінниці було засновано популярний український рок-гурт MLLM.
Починаючи від травня 1993 року, щорік Вінницькою обласною філармонією за підтримки місцевих органів влади проводиться Міжнародний музичний фестиваль класичної музики імені П. І. Чайковського та Н. Ф. фон Мекк, який має статус міжнародного — до участі в заході запрошуються провідні професійні колективи та виконавці України і зарубіжжя. Обов'язковою умовою участі у фестивалі є виконання творів Петра Чайковського та композиторів епохи романтизму XIX століття. У 2008 році проведення заходу збіглося в часі зі святкуванням у Вінниці Дня Європи. Це свято теж є традиційним.
Кіно
Місто має давні традиції кінопоказів і функціонування кінотеатрів. Кінотеатр на Соборній (тепер імені М. Коцюбинського) став одним із перших у країні з широкоформатним екраном і стереофонічним обладнанням. У 1970-ті, за даними УРЕ, у Вінниці працювали 22 кінотеатри і кіноустановки. З економічними негараздами в 1990-х рр. чимало з них припинили своє існування або змінили призначення. Так центральний міський кінотеатр «Росія» був перепрофільований, кінотеатр «Жовтень» демонтований під торговий центр. Але і нині Вінниця, в порівнянні з іншими облцентрами і великими містами країни, має значне число кінотеатрів.
У місті діють 4 кінотеатри:
·         кінотеатр «Родина» (у самому середмісті);
·         кінотеатр ім. М. Коцюбинського;
·         автокінотеатр «Сьоме небо»;
·         BROADWAY;
·         SmartCinema.

Музеї
У Вінниці функціонує близько десяти музеїв:
·         Вінницький обласний краєзнавчий музей — найбільше в області зібрання матеріалів з історії, етнографії та культури Вінніччини;
·         Вінницький обласний художній музей;
·         Військово-історичний музей Повітряних сил Збройних сил України;
·         Національний музей-садиба М.І.Пирогова;
·         Вінницький літературно-меморіальний музей М. М. Коцюбинського;
·         Музей «Мій край Поділля»;
·         Музей гончарного мистецтва О. Г. Луцишина;
·         Музей воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані (у сквері Козицького);
·         Історико-меморіальний музей політичних в'язнів (вул. Коперника, 1);
·         Музей вінницького трамваю (Хмельницьке шосе, 29, територія трамвайного депо)
·         Авто-мото-вело-фото-теле-радіо музей
·         Музей Почесних громадян міста Вінниця (проспект Юності, 10/23)
·         Музей Великої Вітчизняної війни (поруч зі ставкою «Вервольф»)
·         Музей української марки ім. Якова Балабана

Немає коментарів:

Дописати коментар